У суботу, 14 квітня 2018 року, відбулося святкування Дня першої пластової присяги під гаслом «До щастя Вітчизну свою поведу». 550 пластунів різного віку приїхали у місто Підгайці з різних міст і сіл Тернопілля, а також сусідніх Хмельниччини і Львівщини. Вперше у традиційному пластовому святі взяли участь священики Тернопільської єпархії УПЦ Київського Патріархату.
Голова молодіжного відділу єпархії прот. Вадим Криворучко і прот. Михаїл Бугай – духівники, котрі працюють з дітьми та молоддю, до Підгаєць прибули разом з дітьми, аби не на словах, а на ділі показати їм, що означає бути пластунами.
«Насамперед варто відзначити дуже високий рівень організації заходу. Крім того, ми побачили, з яким великим бажанням діти брали в ньому участь, – розповів про подію отець Вадим. – Розуміння того, як багато людей готові долучитися до розвитку «Пласту» зокрема і нашої держави в цілому, спонукає нас активніше працювати у напрямку співпраці Церкви і «Пласту». Адже мета у нас одна – виховання молодого покоління, якому розбудови й утвердження України».
Протоієреєві Михайлові Бугаю вдалося зацікавити «Пластом» не лише юних парафіян, а й їхніх батьків. Результат втішний: на День першої присяги до Підгаєць прибула ціла делегація від парафії св. Пантелеймона Цілителя в Тернополі. За словами отця Михайла, враження в усіх – тільки найкращі.
«Дітям було дуже цікаво поринути в пластову атмосферу, дізнатися про традиції організації, яка має понад столітній досвід, чим живуть і що роблять її члени. Навіть розповідь про те, що пластун ввечері має право зняти хустку – елемент однострою – тільки за умови, що зробив добру справу, впевнений, знайшла відгук у дитячих серцях», – сказав настоятель парафії.
Згуртованості тернопільській делегації на пластовому заході додало й спільне дозвілля на природі дорогою додому.
Щодо самого заходу, то, як повідомляє прес-служба Тернопільської округи «Пласту», День першої присяги цього року присвятили пластуну-сеньйору Володимирові Федорчуку, який трагічно загинув торік у червні, рятуючи свого вихованця. Розпочався захід панахидою на могилах, де поховані Володимир Федорчук та юнак Максим Скасків. Далі був вимарш пластунів вулицями міста на майдан Незалежності, де й відбулося урочисте пластове відкриття. Священики-пластуни провели молитву та поблагословили всіх учасників заходу.
Велика пластова громада поповнилася новими пластунами прихильниками, які отримали новацькі та юнацькі хустки. Визначним цей день став для 24 пластунів, які склали пластову присягу, де присягли на вірність Богові та Україні та пообіцяли дотримуватись пластового закону.
За визначну діяльність в організації грамотами та відзначеннями нагороджено активних пластунів. Крім того, пластуна сеньйора Володимира Федорчука посмертно нагородили Бронзовим Хрестом за геройський чин, врятування життя поранених під час революції Гідності 2013-2014 рр., участь в антитерористичній операції на Сході України у 2015 році, а також за спробу врятування життя юнака Максима Скасківа 20 червня 2017 р. на річці Дністер в с. Устя, Монастириського району. Нагороду передали його дружині, пластунці сеньйорці Надії Федорчук – коменданту заходу, станичній ст. Підгайці.
Зі святом пластунів привітали голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна та представники місцевої влади. За словами Степана Барни, Володимир Федорчук став прикладом самопожертви та відданості ідеалам Пласту.
Під час святкування відбувся флешмоб «Пластова гаївка», котру водили довкола церкви всі пластуни спільно з духовенством та владою. Далі для юнацтва та новацтва було огранізовано квест. Виконавши завдання, новаки та юнаки повинні були знайти заховані скарби підгаєцьких вельмож. Діти змагалися у фізичній вправності, їзді на велосипеді, орієнтуванні на місцевості, розвивали креативне мислення, творчі здібності, знання українських та пластових пісень. Крім квесту, програма включала малювання на склі, різьба по дереву, випалювання по дереву, виготовлення виробів зі шкіри та рогози, виготовлення прикрас в техніці канзаші, ляльки-мотанки аквагрим, писанкарство, витинанки, малюнки на асфальті, орігамі.
Усі охочі мали змогу дізнатися історію “Пласту” на Тернопільщині, відвідавши пластове містечку. На пластовому ярмарку можна було придбати вироби ручної роботи та солодощі, які виготовили пластуни з різних міст. Протягом всього дня діяла виставка мистецьких робіт пл. сен. Володимира Федорчука. Також цього дня у Підгайцях з’явилася Алея пам’яті пл. сен. Володимира Федорчука, про яку він так мріяв за життя.
Святкування Дня першої пластової присяги завершилося великою пластовою ватрою. Всі команди отримали грамоти за участь у квесті із пошуку захованих скарбів. Найбільш спритні та кмітливі отримали цінні подарунки, які зможуть використати у подальшому пластуванні.
Нагадаємо, що в січні кваліфікаційний вишкіл дійсного членства пройшли десять священнослужителів УПЦ Київського Патріархату і кілька представників молодіжного активу єпархії. На початку березня після архієрейської літургії у храмі Преображення Господнього в Тернополі відбулася репрезентація “Пласту”. Кілька священиків уже подали заяви для вступу в скаутську організацію й готові працювати з дітьми. У найближчих планах – створення осередків “Пласту” при парафіях єпархії.
Фото Віктора Смоляка, Дмитра Дем’яненка і з архіву прот. Михайла Бугая.