Святого апостола Юди, брата Господнього по плоті

2 липня Православна Церква вшановує пам’ять святого апостола Юди, брата Господнього по плоті. Святий апостол Юда, з числа 12-ти учнів Христових, походив з роду царя Давида і Соломона, був сином праведного Йосифа Обручника від його першої дружини.    Святий апостол Іоанн Богослов у своєму Євангелії пише: “Бо не вірували в Нього навіть брати Його” (Ін. 7, 5). Святитель Феофілакт, архієпископ Болгарський, пояснює ці слова так: на початку земного служіння Господа Ісуса Христа сини Йосифа, у тому числі і Юда, не вірили в Його Божественне єство. Передання вказує, що, коли праведний Йосиф Обручник, повернувшись з Єгипту, став ділити між синами землю, що належала йому, він побажав виділити частину і Христу Спасителю, народженому надприродно і нетлінно від Пречистої Діви Марії. Брати чинили опір цьому, і тільки старший із них, Яків, прийняв Христа Ісуса в спільне володіння своєю часткою і за це був названий братом Господнім.

Пізніше Юда повірив в Христа Спасителя як очікуваного Месію, всім серцем навернувся до Нього і був обраний Ним до числа найближчих 12-ти учнів. Але, пам’ятаючи свій гріх, апостол Юда вважав себе негідним називатися братом Божим і в своєму соборному посланні іменує себе лише братом Якова. 

Святий апостол Юда мав також інші імена. Євангеліст Матфей називає його “Левієм, прозваним Фадеєм” (Мф. 10, 3), святий євангеліст Марк теж називає його Фадеєм (Мк. 3, 18), а в Діяннях святих апостолів він згадується під ім’ям Варсавви (Діян 15, 22). У той час це було в звичаї. 

Після Вознесіння Господа Ісуса Христа апостол Юда розпочав проповідь Євангелія. Він поширював віру в Христа спочатку в Юдеї, і Галілеї, Самарії та Едомі, а потім – в країнах Аравії, Сирії та Месопотамії і, нарешті, прийшов у місто Едессу. Тут він завершив те, що не було закінчено його попередником, апостолом з числа 70-ти Фадеєм.

Збереглася звістка, що святий апостол Юда ходив з проповіддю до Персії і звідти написав на грецькій мові своє соборне послання, в коротких словах якого укладено багато глибоких істин. Воно містить догматичне вчення про Святу Тройцю, про втілення Господа Ісуса Христа, про відмінність Ангелів добрих і злих, про майбутній Страшний Суд.

Апостол переконує віруючих берегти себе від плотської нечистоти, бути справними на своїх посадах, молитві, вірі і любові, заблудлих навертати на шлях спасіння, охороняти себе від навчань єретиків. Апостол Юда вчить, що недостатньо лише віри в Христа, необхідні ще і добрі справи, властиві християнському вченню.  

Святий апостол Юда мученицьки помер біля 80-го року у Вірменії, в місті Арат, де він був розіпнутий на хресті та пробитий стрілами. 

Підготував Андрій Говера.