Священний Синод ухвалив нове рішення щодо богослужінь у період карантину

24 березня 2020 року шляхом дистанційного спілкування (телеконференції) Священний Синод Православної Церкви України під головуванням Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія, беручи до уваги рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо посилення обмежень свободи пересування та свободи зібрань, обговорив актуальну ситуацію та ухвалив низку рішень:

МАЛИ МІРКУВАННЯ:

Про додаткові заходи у зв’язку з триваючою пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19), впровадженням державою, органами влади та місцевого самоврядування в Україні нових посилених обмежень свободи зібрань, пересування, істотного обмеження чи припинення перевезень громадським транспортом та інших карантинних обмежень.

ДОВІДКА:

Протягом часу від попереднього засідання Священного Синоду (17 березня 2020 р.) у зв’язку з триваючою пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19) державою, органами влади та місцевого самоврядування в Україні були впроваджені низка нових обмежень свободи зібрань, пересування, в тому числі громадським транспортом, та інших карантинних обмежень.

Посилені обмеження було запроваджено також в низці країн, де діють Помісні Православні Церкви (Вселенський Патріархат, Олександрійський Патріархат, Антіохійський Патріархат, Єрусалимський Патріархат, Румунський Патріархат, Церква Кіпру, Церква Греції та інші), які у відповідь ухвалили рішення щодо діяльності Церкви у особливих умовах, зокрема щодо способу проведення богослужінь.

УХВАЛИЛИ:

1. Церква піклується про всіх своїх дітей, про їхнє духовне та фізичне здоров’я. Враховуючи загальні обмеження, тягар яких несе весь український народ, зокрема істотні обмеження у свободі пересування та зібрань, Церква теж приймає на себе спільний тягар, бажаючи бути для суспільства прикладом доброго та відповідального ставлення, діяльного вияву любові до ближніх, аскетичного подвигу самообмеження.

Разом з тим Церква, зокрема ієрархи та духовенство, несуть відповідальність перед Богом за виконання свого служіння у справі спасіння людей від рабства злу та вічної смерті, постійно перебувають у боротьбі з ураженням людини гріхами, подають духовне лікування людині у цілості її природи, зокрема через молитву і Таїнства.

Враховуючи все зазначене, беручи до уваги рішення органів державної влади та місцевого самоврядування щодо посилення обмежень свободи пересування та свободи зібрань, на час дії цих посилених обмежень роз’яснити, що п. 3 «Практичних настанов для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)» (затверджених Священним Синодом 17 березня 2020 р.) дозволяє проведення богослужінь у храмах самими лише священнослужителями та церковнослужителями і співаками, без особистої присутності мирян. Під час проведення таких богослужінь миряни повинні долучатися до спільної молитви, використовуючи можливості віддаленого зв’язку.

2. Наполягати перед державною владою та органами місцевого самоврядування на тому, що богослужіння і молитва, діяльність священнослужителів та церковнослужителів не можуть бути повністю зупинені, храми повинні залишатися доступними для особистого відвідування віруючими, з дотриманням норм карантину, підвищеної санітарної безпеки та «соціальної дистанції». У разі запровадження спеціальних дозволів на пересування наполягати на наданні таких дозволів священнослужителям та церковнослужителям для виконання ними своїх релігійних обов’язків.

3. Доповнити «Практичні настанови для єпископату, духовенства і вірних у зв’язку з оголошеною пандемією особливо небезпечної коронавірусної хвороби (COVID-19)» (затверджені Священним Синодом 17 березня 2020 р.) наступними пунктами:

– п. 3 доповнити абзацом третім: «На час запровадження державою, органами влади та місцевого самоврядування особливих посилених обмежень свободи пересування та свободи зібрань, протягом дії цих посилених обмежень надається тимчасовий дозвіл проводити  богослужіння у храмах самим лише священнослужителям та церковнослужителям і співакам, без особистої присутності мирян. Під час проведення таких богослужінь миряни повинні долучатися до спільної молитви, використовуючи можливості віддаленого зв’язку (медіатрансляції)».

– «13. Оскільки віруючі-миряни тимчасово обмежені у можливості фізично брати участь у церковних службах, їм рекомендується організувати в своїх оселях молитовний куточок з іконами, Священним Писанням (Біблією), молитовним світильником (лампадою) або свічкою, молитовником, приділяти більшу увагу особистій молитві ранком, ввечері та протягом дня, читанню духовно-повчальних книг, настанов та проповідей (в тому числі розміщених на сторінках у мережі).

Віряни заохочуються до читання Священного Писання, насамперед Євангелія, молитовного читання Псалтиря, акафістів до Пресвятої Богородиці, святого Великомученика і Цілителя Пантелеймона та інших святих, з частим піднесенням Молитви під час пошесті згубної (епідемії), затвердженої Священним Синодом. Бажаючі заохочуються підносити щодня одночасну молитву о 21 годині вечора за київським часом.

14.На прохання віруючих священик відвідує їх вдома для духовних бесід, Сповіді та Причастя, вживаючи належні заходи.

Сповідь і Причастя для хворих віруючих в лікарні здійснюються відповідно до правил лікарні. У разі заборони особистого спілкування священик може провести духовну розмову та помолитися за здоров’я хворого, використовуючи засоби зв’язку, покладаючи надію на милосердя Боже.

При звершенні в оселях Таїнств Сповіді та Причастя слід додержуватися наступних заходів: при вході священик має використовувати одноразове взуття (бахіли) та санітарну маску, мити руки з милом і водою, використовувати дезінфікуючий засіб.  Требник, епітрахіль, хрест і літургійний набір для Причастя хворих слід підтримувати у санітарній чистості.

15. Священнослужителі та церковнослужителі, які виявляють симптоми коронавірусної хвороби (COVID-19) або вступають в контакт з людиною, у якої діагностовано ураження коронавірусом, повідомляють про це своє духовне керівництво (настоятеля, благочинного, єпархіального архієрея), а також органи охорони здоров’я і слідують встановленим процедурам (самоізоляція, карантин, тощо).»