Рівноапостольноий Кирило, учитель слов’янський

27 лютого Православна Церква вшановує пам’ять рівноапостольного Кирила, учителя слов’янського (869). 

Святий рівноапостольний Кирило, учитель Слов’янський (до прийняття схими – Констянтин), і старший брат його Мефодій (пам’ять 6 квітня) за походженням слов’яни, народилися в Македонії, в місті Солуні.

Святий Кирило здобув блискучу освіту, з 14-річного віку виховуючись разом із сином імператора. Він рано прийняв сан пресвітера. Після повернення до Константинополя був бібліотекарем соборної церкви і викладачем філософії. Святий Кирило з успіхом вів дебати з єретиками іконоборцями і з магометянами. Прагнучи до усамітнення, він віддалився на гору Олімп до свого старшого брата Мефодія, але усамітнення його тривало недовго.

857 року обох братів імператор Михаїл відправив у місіонерську подорож для проповіді християнства у хозар. Дорогою вони зупинялися в Херсоні і знайшли там мощі священномученика Климента, папи Римського. Прибувши до хозарів, святі брати розмовляли з ними про християнську віру. Переконаний проповіддю святого Кирила князь хозарів і з ним весь народ прийняли християнство. Вдячний князь хотів нагородити проповідників багатими дарами, але вони відмовилися від цього і просили князя відпустити з ними на батьківщину всіх грецьких полонених. Святий Кирило повернувся до Константинополя з 200-ма відпущеними полоненими.  

У 862 році почалася головна справа святих братів. На прохання князя Ростислава імператор відправив їх до Моравії для проповіді християнства слов’янською мовою. Святі Кирило і Мефодій за одкровенням Божим склали слов’янський алфавіт і переклали слов’янською мовою Євангеліє, Апостол, Псалтир і багато Богослужбових книг. Вони запровадили богослужіння слов’янською мовою. Потім святих братів викликали до Риму, де папа Римський Адріан ІІ зустрів їх з великою честю, бо вони принесли мощі священномученика Климента, папи Римського.

За природою хворобливий і слабкий, святий Кирило від багатьох трудів невдовзі захворів і, прийнявши схиму, помер в 869 році (в 42-річному віці). Перед смертю він заповідав своєму братові продовжити християнську освіту слов’ян. Похований святий Кирило в римській церкві святого Климента, де опочивають мощі цього священномученика, принесені до Італії з Херсонеса словенськими вчителями.

Підготував Андрій Говера.