На честь Миколая Чудотворця освячено найстаріші храми Тернопілля

Автор:

terpulivka419 грудня Свята Православна Церква вшановує пам’ять святителя Миколая, архієпископа Мирлікійського, Чудотворця. Цього дня престольний празник відзначають у 28 парафіях Тернопільської єпархії Української Православної Церкви Київського патріархату.

Дві Свято-Миколаївські парафії зареєстровано у Тернополі. На честь свт. Миколая Чудотворця освячено храми у Бережанах, Божикові, Стриганцях – Бережанського, Олексинцях, Сапогові, Шишківцях – Борщівського, Новоставцях, Осівцях – Бучацького районів.

У Гусятинському районі до Тернопільської єпархії входять Свято-Миколаївські парафії Гусятина, Зеленого, Тудорова, Шидлівців, Заліщицькому – Нагорян, Козівському – Вікторівки, Кременецькому – Жолобах.

tudoriv12

Під час архієрейського візиту владики Нестора в с. Тудорів Гусятинського району 13 жовтня 2013 року.

tudoriv08

Під час архієрейського візиту владики Нестора в с. Тудорів Гусятинського району 13 жовтня 2013 року.

viktorivka_prestol2

4 липня 2010 року архієпископ Нестор звершив чин освячення нового престолу в храмі свт. Миколая Чудотворця с. Вікторівка Козівського району.

viktorivka_05

Храмове свято у Свято-Миколаївському храмі с. Вікторівка Козівського району, 19 грудня 2011 року.

У храмах свт. Миколая Чудотворця возносять молитви до Господа віруючі у Борсуках, Вербовці, Маневому, Печірній на Лановеччині, Богданівці, Галущинцях, Терпилівці – Підволочиського, Вербівцях – Теребовлянського районів.

Дві Свято-Миколаївські парафії належать до Тернопільської парафії у Чортківському районі: у Росохачі і Колиндянах. На честь свт. Миколая Чудотворця освячено храм і у Великих Дедеркалах Шумського району.

 

rosokh08-jpg_2013

Архіпастирський візит архієпископа Тернопільського, Кременецького і Бучацького Нестора на Свято-Миколаївську парафію с. Росохач Чортківського району, 22 грудня 2013 року.

rosokh07-jpg_2013

Архіпастирський візит архієпископа Тернопільського, Кременецького і Бучацького Нестора на Свято-Миколаївську парафію с. Росохач Чортківського району, 22 грудня 2013 року.

vel_ded02

19 грудня 2012 року владика Нестор із архіпастирським візитом відвідав Свято-Миколаївський храм с. Великі Дедеркали Шумського району, де освятив новий іконостас.

vel_ded01

Богослужіння у храмі свт. Миколая с. Великі Дедеркали Шумського району, 19 грудня 2012 року.

Дерев’яна церква св. Миколая у Бережанах, на південній околиці міста Адамівці, – пам’ятка архітектури національного значення. Споруджена вона у 1691 році.

berezh3

Архіпастирський візит владики Нестора на Свято-Миколаївську парафію м. Бережани, 4 вересня 2016 року.

Перший храм у Стриганцях Бережанського району споруджений 1737 року. У 2000 збудовано нову дзвіницю. Під час заміни престолу у 2017 році знайдено частину мощей мученика Прова, які з благословення священноначалія покладають у храмі для поклоніння віруючих.

Дерев’яний на мурованому фундаменті храм свт. Миколая Чудотворця (1777 р.) на високому пагорбі у селі Сапогів на Борщівщині входить до п’ятірки найгарніших дерев’яних храмів Тернопілля. Напевно, храм на цьому місці стояв і раніше. Найвідоміша з ікон із Сапогівського храму – «Взбранній воєводі», датована 1748 р., нині зберігається у Тернопільському краєзнавчому музеї.

sapogiv

Храм свт. Миколая Чудотворця у с. Сапогів Борщівського району. Фото із сайту castles.com.ua.

Дерев’яний храм свт. Миколая Чудотворця в центрі Осівців Бучацького району збудовано у 1796 році. Навесні 1927 року на його місці завершили спорудження мурованої церкви. Храм було зруйновано під час війни, згодом його відремонтували і перетворили на склад. Відновлення Богослужінь у святині відбулося у 1989 році.

Свято-Миколаївський храм у Новоставцях Бучацького району збудовано 1835 року. До того часу тут була дерев’яна капличка. Під час Другої світової війни церкву було зруйновано. У 1955 році храм частково відремонтували, перетворивши її на колгоспну комору. У 1990 році церковна громада домоглася відновлення святині. Храм освятили влітку 1990 року.

novost12

2009 року виготовлений у 1991 році іконостас поновили і позолотили. Оновлений іконостас, новий престіл, жертовник та тетрапод освятили архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор і єпископ Чернігівський і Ніжинський Іларіон, для якого цей храм у юні роки був другим домом.

novostavci8-jpg_2009

Богослужіння у храмі свт. Миколая Чудотворця с. Новоставці Бучацького району, 28 грудня 2009 року.

25 вересня 2016 року в Новоставцях архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький Нестор та архієпископ Рівненський і Острозький Іларіон освятили хрест на подвір’ї храму та дзвіницю.

novost2

Богослужіння у храмі свт. Миколая Чудотворця с. Новоставці Бучацького району, 25 вересня 2016 року.

У візитації 1731 р. повідомляється, що дерев’яному храму свт. Миколая Чудотворця в Галущинцях Підволочиського району близько ста років. У 1754 році громада збудувала нову дерев’яну церкву, яка діє донині. Вона є пам’яткою архітектури. У 1962 році храм закрили. Від зруйнування святиню врятувало те, що в ній було розміщено музей. У 1990 році православна громада відновила церковне життя.