Мученика Агапія та з ним семи мучеників

28 березня Православна Церква вшановує пам’ять святого Агапія і з ним семи мучеників: Публія, Тимолая, Ромила, двох Олександрів та двох Діонисіїв (303).

Святий Агапій і з ним сім мучеників постраждали при імператор Діоклетіані (284-305) в місті Кесарії Палестинській.

Під час одного з язичницьких свят християн, які відмовилися принести жертву ідолам, почали публічно катувати і страчувати. В цей час мученик Тимофій (пам’ять звершуємо  19 серпня) був засуджений на спалення, а мучеників Агапія та Феклу (пам’ять звершуємо теж 19 серпня) було віддано на розтерзання звірам.

Юнаки-християни Публій, Тимолай, Олександр, інший Олександр, Діонісій та іподиякон Діаспольскої церкви Ромил, котрі перебували серед юрби, вирішили публічно сповідати віру і постраждати за Христа. На знак добровільного подвигу вони зв’язали собі руки і з’явилися до правителя Урвана.

Бачачи їх молодість, правитель намагався умовити юників відмовитися від свого рішення, але марно. Тоді він кинув їх до в’язниці, де вже були двоє християн – Агапій, котрий переніс муки за віру в Христа, і його слуга Діонісій. Усіх цих святих були віддали на страшні муки і обезголовили.  

Підготував Андрій Говера.