Кожен має взяти свою міру посту

В Українській Православній Церкві вже багато років існує тільки монастирський устав стосовно постів. Він регламентує й такі речі, як повне утримання від їжі протягом першого та двох останніх днів Великого посту, вживання тільки хліба з водою, їжа не варена, без олії у певні дні тощо. Це стосується передусім ченців.

Щодо парафіяльної практики, то кожен має взяти свою міру посту, яка була б досить відчутна, але не шкодила здоров’ю. З питаннями про благословення на послаблення посту можна звертатися до священика.

Особливою смиренністю та суворим постом відзначився Преподобний Панкратій, ієромонах, затворник Києво-Печерський, день шанування якого цього року припадає на четвертий день посту – 22 лютого.

Відомо, що преподобний Панкратій відбував чернечий подвиг у XIII ст. у Печерському монастирі і був ієромонахом. Мав дар зцілення – лікував хворих молитвою, постом і помазанням оливою. Жив у затворництві. Упокоївся в монастирі.

Його нетлінні мощі знаходяться в Дальніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Панкратію, бо хворим благодаттю Духа святого зцілення подавав».