Богослужіння у неділю першу після П’ятидесятниці

Автор:

DSC_035111 червня 2017 року, у неділю першу після П’ятидесятниці, всіх святих, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, звершив Божественну літургію у кафедральному соборі святих рівноапостольних Костянтина і Єлени в Тернополі.

Напередодні, 10 червня ввечері, архієпископ Нестор у соборі очолив Всенічне бдіння.

Його Високопреосвященству співслужило духовенство собору.

За Божественною літургією, після читання Євангелія, владика Нестор виголосив проповідь на тему недільного євангельського читання, в якому пояснив, хто такі святі і чи варто людям прагнути до святості.

“Святі це не надлюди, які були обрані Богом чи народилися такими надзвичайними. Це люди, які народилися і жили серед нас, але досягли вершин святості, і сьогодні ми вшановуємо їх пам’ять як наших небесних покровителів і молитвеників за всіх нас”, – сказав владика.

Святість не стосується лише вибраних. Саме слово моє слов’янський корінь, який означає “світло”, і святі означає “світлі”. А джерелом цього світла є Христос. Тобто святою є не тільки та людина, яку зараховано до лику святих і призначено для вшанування, щоб ми, читаючи про життя цієї людини, брали з неї приклад. Кожна людина, яка перебуває з Христом, яка живе за Його заповідями і є справжнім християнином, є святою. Адже недаремно апостоли називали всіх християн святими, зазначив архієпископ Нестор.

Він пояснив, що наша святість має дві важливі складові. Перша з них – це віра. Без віри вгодити Богові неможливо. Якщо ми не маємо віри в Бога, то не маємо основи і стимулу, аби досягати святості.

“Взагалі, в людському житті, суспільстві, насправді нема жодної основи, щоб жити праведно, благочестиво. Бо в суспільстві, яке перебуває в стані безбожності, чим більше зла ти зробиш іншим , тим більше добра зробиш собі. Якщо не обманеш, не підставиш когось, то не досягнеш якихось висот. Саме на цьому побудоване безбожницьке суспільство”, – зауважив архієрей.

Ми знаємо, що Бог бачить кожен наш вчинок і знає кожну нашу думку, Бог веде нас по житті. І головне, що ми, віруючі люди, знаємо, що це земне життя є тимчасовим, а вічне життя залежить від того, яким буде наше земне життя.

“Життя у вічності з Богом зовсім не залежить від того, були ми багаті чи бідні, раділи чи страждали, а в тому, чи провели ми наше життя з Богом, у щирій молитві, стараючись прийти до істинного покаяння, переборовши все, що віддаляє нас від Бога, тобто гріх. Покаявшись і прийнявши Бога як основу нашого життя, постійно єднаючись з ним у Святій Євхаристії, ми прийдемо до вічного життя з Господом”, – наголосив владика.

Другою складовою нашої святості є сповідання віри Христової між людьми, бо наша віра не може бути мертвою. Церква не є людською чи земною організацією, зазначив архієпископ. Церква – це Бого-людський організм, на чолі якого стоїть Христос Спаситель. Немає іншого шляху до Бога, крім того, який він сам нам відкрив. Поза церквою немає спасіння.

Ідучи шляхом Христовим, отримуючи божественну благодать через Євангеліє, Богослужіння, через Святі Тайни сповіді і причастя, людина єднається з Богом.

“Від сучасної людини можна почути, що вона має Бога в душі – і цього достатньо. Така думка здатна погубити людину, бо вона вже зреклася Бога і стоїть на шляху до загибелі. Така людина лукаво обманює сама себе, говорячи про віру в Бога без церкви. Якщо наш шлях не пролягає до храму Божого, якщо він не веде до Святої Євхаристії, якщо людина вважає себе християнином, не маючи віри, вона обманює себе, бо її така віра є бісівською, бо тоді ми віримо так, як хочеться дияволу. Хай Всемилосердний Господь убереже нас від такої віри”, – сказав архієпископ Нестор.

Владика закликав усіх не боятися називати себе християнами чи ставати на захист своєї віри, не боятися очищати себе від гріха, єднатися з Господом у Святій Євхаристії, щоб бути справжніми християнами і досягнути святості й жити у вічності з Богом.

Більше фото на сторінці єпархії у фейсбуці.