Архієрейські богослужіння першого тижня Великого посту

Автор:

11 березня 2019 року, у понеділок ввечері під час Великого повечір’я, архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор звершив читання першої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського. За богослужінням у каплиці кафедрального собору святих рівноапостольних Костянтина та Єлени м. Тернополя.

Високопреосвященнійшому владиці співслужили ключар собору протоієрей Євген Заплетнюк, завідувач єпархіальною канцелярією священик Володимир Зубілевич, священик Петро Мельничук.

Після читання канону архіпастир виголосив проповідь.

12 березня, у вівторок першого тижня Великого посту, під час Великого повечір’я Його Високопреосвященство звершив читання другої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у тернопільському храмі Воскресіння Христового. Архієрею співслужили настоятель храму прот. Сергій Стельмах, клірик храму свящ. Сергій Загальський, свящ. Діонісій Герета, свящ. Сергій Лівіцький.

Архієрей звернувся до присутніх з повчальним словом.

13 березня, у середу першого тижня Великого посту, архієпископ Нестор у співслужінні духовенства звершив першу у цьому році Літургію Ранішосвячених Дарів. У каплиці кафедрального собору святих рівноапостольних Костянтина і Єлени в Тернополі.

Того ж дня архієпископ Нестор звершив читання третьої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського у храмі Різдва Пресвятої Богородиці в Тернополі. Його Високопреосвященству співслужили настоятель храму секретар єпархії прот. Олексій Головацький і прот. Роман Луговий.

Проповідь архіпастиря пропонуємо вашій увазі.

14 березня, у четвер ввечері під час Великого повечір’я, архієрей звершив читання четвертої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського в каплиці кафедрального собору святих рівноапостольних Костянтина та Єлени м. Тернополя.

15 березня, у п’ятницю першого тижня Великого посту, архієпископ Нестор звершив Літургію Ранішосвячених Дарів.

Того ж дня увечері в каплиці собору архіпастир разом з духовенством звершив Мале повечір’я з чином Пасії (читанням Євангелія про Страсті Христові).

Читання Великого покаянного канону святителя Андрія Критського – одна з характерних особливостей богослужінь періоду Великого посту. У перші чотири дні Великого Посту канон преподобного Андрія Критського ділиться на частини і читається на Великому повечір’ї, а на утрені в четвер п’ятої седмиці читається повністю.

Понад 1300 років Свята Церква завдяки цьому твору відкриває нам глибину покаяння. Цей канон можна описати як покаянний плач, що розкриває нам всю безодню гріха. Проникливі слова збентежують душу християнина і пробуджують спрагле серце людини від гріховного сну. Преподобний Андрій майстерно зображає нам великі образи – Адама і Єву, рай і гріхопадіння, патріарха Ноя і потоп, Давида, Обітовану Землю і особливо Христа і Церкву.

Великим цей канон називається головним чином через його обширність. Якщо інші канони складаються із 30-ти тропарів, то канон Андрія Критського складається з 250-ти. Також великим канон називається через великий і глибокий, сповнений розчулення зміст.

Відповідно до традиції та уставу Православної Церкви у період Великого посту не звершується Божественна літургія у будні дні. Однак щосереди та щоп’ятниці служиться Літургія Ранішосвячених Дарів, на якій можна приймати причастя.