Архієрейське богослужіння в неділю Торжества Православ’я

У першу неділю Великого посту, 8 березня 2020 року, Православна Церква відзначає свято, що має назву “Торжество Православ’я”. Цього дня архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор звершив Божественну літургію святителя Василія Великого у каплиці кафедрального собору святих рівноапостольних Костянтина і Єлени в Тернополі.

Його Високопреосвященству співслужили клірики кафедрального храму прот. Володимир Зубілевич, прот. Володимир Савчин і свящ. Петро Мельничук.

Після Літургії архієрей звернувся до пастви із словами проповіді. Владика розповів про боротьбу Церкви з єресями в період Вселенських Соборів, про встановлення свята Торжества Православ’я,  а також пояснив, чому саме ми шануємо святі ікони.

По завершенні Божественної літургії владика Нестор звершив перед іконами Спасителя та Божої Матері молебний чин Торжества Православ’я.

Встановлення свята Торжества Православ’я пов’язане із VII Вселенським Собором 787 року, який встановив у Православній Церкві шанування ікон після тривалого періоду іконоборства. Саме ж свято виникло у 843 році і було присвячене остаточній перемозі над єрессю іконоборства. Тим самим в Церкві закінчився період формулювання православного вчення про Христа, а ікона таким чином стала останнім наочним свідченням реальності Боговтілення. З того часу відзначати Торжество Православ’я почали в першу неділю Великого посту, оскільки найперше його святкування у 843 році припало саме на цей день.

Особливе богослужіння цієї неділі - чин Торжества Православ’я, основа якого була закладена у ІХ столітті, потім доповнювалось та змінювалось аж до ХХ століття. Постійними складовим чину, які зберігаються дотепер, є проголошення Православної віри, вічної пам’яті її проповідникам і захисникам та многоліття усім членам Церкви.