У неділю 2-гу після Пасхи архієрей звершив Літургію у Старому Вишнівці

Автор:

15 квітня 2018 року, у неділю 2-гу після Пасхи та день пам’яті святого апостола Фоми, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, відвідав парафію Різдва Пресвятої Богородиці с. Старий Вишнівець Збаразького району. На запрошення Вишнівецького благочинного настоятеля парафії прот. Святослава Швеця владика Нестор очолив Божественну літургію. Разом з владикою Нестором молився також протодиякон Андрій Вовк.

При вході в храм архіпастиря зустріли парафіяни храму Різдва Пресвятої Богородиці, котрі привітали владику віршами та букетом квітів.

За богослужінням, крім звичайних молитов, передбачених уставом, підносилися особливі прохання про визволення України від нашестя чужинців, про мир в нашій державі, про Божу допомогу воїнам, які обороняють рідний край, звільнення ув’язнених у російських тюрмах українських патріотів.

Цього святкового дня багато віруючих приступили до Таїнства святого Причастя.

На запричасному архіпастир виголосив проповідь, у котрій наголосив на важливості віри у житті православного християнина, навівши у приклад апостола Фому, котрий не вірив, що Христос воістину Воскрес із мертвих.
 
Владика Нестор наголосив на тому, що відсутність Фоми під час явлення Христа Спасителя своїм ученикам призвела до відсутності у нього віри. Так само, незважаючи на всі наші старіння і труди для церкви і для Бога і готовність служити Йому будуть недостатніми без істинні віри, участі у спільних богослужіннях, молитвах, святій Євхаристії.
 
“Ми бачимо, що серед учеників Христа нема одного з апостолів – апостола Фоми, званого Близнюком, того, хто під час Тайної вечері сказав, що “ми підемо і помремо з Ним”, котрий нібито мав велике бажання потрудитися для Бога, для поширення віри Христової. Але в той момент, коли ученики-апостоли отримали благодать Духа Святого, Фоми не було з ними. І ми бачимо наслідки відсутності апостола Фоми – він не мав віри”, – сказав архієпископ.
 
Він пояснив, що сьогоднішнє євангельське читання говорить про те, що як би ми не старалися, які б труди не приносили для Церкви Христової чи для Бога, чи навіть готовність послужити Богові всім своїм життям навіть до смерті, – все буде недостатнім без істинної і непохитної віри. А вона може бути отримана лише через благодать Святого Духа, через участь у спільній молитві, у Божественній літургії.
 
“У наш час багато людей через лінощі не хочуть ходити до храму, кажуть, що можуть молитися і вдома, бо мають Бога в душі. Апостол Фома теж думав, що може молитися окремо, без зібрання апостолів, і ми бачимо наслідки цього – він не вірив, що Христос воскрес, хотів переконатися в цьому суто по-земному. Може здаватися, що апостол Фома отримав великий дар – змогу доторкнутися до тіла воскреслого Христа. Але водночас це є й свідченням його слабкої віри. Так і люди, які ходять до храму тільки тоді, коли треба щось освятити: паску, чи воду, чи плоди, – насправді в Бога не вірять. Бо, як каже святий апостол Павло, “віра від слухання, а слухання – від Слова Божого””, – додав владика Нестор.
 
Архіпастир закликав віруючих якомога частіше бувати на богослужіннях, слухати настанови священика і, виконуючи їх, ставати на шлях спасіння.
 
По завершенні богослужіння отець Святослав подякував Високопреосвященнійшому владиці за візит та архіпастирську молитву за всіх жителів Старого Вишнівця. Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці попросив благословіння архієрея на роботи з оновлення храму, спорудженого у 19 столітті на місці старої церкви.
 
Завершилося богослужіння єлеопомазуванням та роздачею артоса парафіянам. Усі охочі мали нагоду запалити свічку від благодатного єрусалимського вогню і понести його у свою домівку.
 

Перша неділя після Пасхи в церковному календарі носить назву Антипасхи, Фоминої неділі. Назва Антипасха означає “замість Пасхи”: не протиставлення, а повернення до минулого свята, повторення його. З давніх часів восьмий день після Пасхи, як закінчення Світлої Седмиці, святкується особливо. У цей недільний день Своїм новим явленням для всіх одинадцяти апостолів Господь повторив і оновив явлення, яке було у перший день по Воскресінні. Але оскільки нове явлення Спасителя було особливо заради апостола Фоми, то восьмий день після Пасхи називається неділею святого апостола Фоми. 

За Церковним Переданням, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, утвердивши проповідь Євангелія мученицькою смертю. За навернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був ув’язнений, зазнав катувань і пронизаний п’ятьма списами, відійшов до Господа.

Більше фото з архієрейського богослужіння у Старому Вишнівці – на сторінці єпархії у фейсбуці.