Архієрейське богослужіння у другу неділю Великого посту

Автор:

Другої неділі Великого посту свята Православна Церква вшановує пам’ять святителя Григорія Палами, архієпископа Фесалонікійського, а також всіх преподобних Києво-Печерських. Цього дня, 4 березня 2018 року, архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор очолив Божественну літургію у храмі Преображення Господнього в Тернополі.

Його Високопреосвященству співслужили настоятель храму протоієрей Богдан Комарницький, клірики храму протоієрей Василь Куць і священик Юрій Чайка, диякон Андрій Вовк. Супроводжував Архієрейську літургію хор Преображенського храму.

За богослужінням серед звичайних молитов, передбачених уставом, підносилися особливі прохання про визволення України від нашестя чужинців, про мир в нашій державі, про Божу допомогу воїнам, які обороняють рідний край,та незаконно ув’язненим у російських тюрмах.

Під час Богослужіння храм був наповнений парафіянами. Святе Причастя цього недільного дня прийняли багато дітей.

Наприкінці Літургії архієрей звернувся до присутніх з проповіддю на тему Євангельського читання про те, як Господь Ісус Христос уздоровив розслабленого в місті Капернаумі.

Владика Нестор звернув увагу віруючих на те, що ми старанно дбаємо про свої тіла, у разі недуги п’ємо ліки, бо розуміємо, що хвороби шкодять нам. Якщо ж ідеться про гріхи, котрі на противагу фізичним є недугами духовними, ми ставимося до їхнього лікування значно поміркованіше, а то й байдуже. Попри це, гріхи, будучи неправильно діяльність нашої душі, так само завдають нам великої шкоди. Найбільше засобів для зцілення душі дається нам саме у час посту, а одним з найдієвіших із них є покаяння. 

“Дуже часто ми неправильно розуміємо наші гріхи, вважаємо, що труднощі і скорботи, які трапляються у нашому житті є покаранням. Разом з тим усі розуміють, що людські хвороби здебільшого є наслідком неправильного способу життя, тобто установлених правил. Так само і в духовному світі є правила, через не дотримання яких хворіє душа”, – сказав архієпископ Нестор.

 

Архіпастир наголосив на тому, що будь-який гріх є хворобою не тільки душі, а й тіла. Адже людина живе у двох світах – фізичному і духовному. Коли ми говоримо про гріхи, то перш за все маємо на увазі ті, відповідальність за передбачена ще є й за людськими законами. Та не вони насправді є найважчими, адже з Євангелія знаємо, що розбійники першим увійшов у Царство Боже. Насправді нібито дрібні гріхи: гнів, образа, гординя тощо, – тягнучи за собою інші, вбивають нашу душу.

“Свята Церква прописала нам лікувальні засоби для зцілення душі: піст, молитва, справи милосердя, намагання виправити свої гріхи. Ми ж і надалі часто сприймаємо гріх як те, що належить виключно до сфери моралі, порушення якихось домовленостей між людьми. Такий погляд на гріхи не є правильним для православних християн, котрі мають жити за духовними законами. І як ми не можемо скасувати дію законів фізичних, так само мусимо жити, дотримуючись духовних законів, прописаних у Святому Писанні”, – пояснив владика.

Архієпископ Нестор нагадав, що у другу неділю Великого посту Церква вшановує пам’ять святителя Григорія Палами – ченця-ісіхата, який на противагу єретикам, які вважали, що Божественне можна пізнавати тільки логічним шляхом через Писання, доводив, що осягнути Бога, з’єднатися з ним можна лише з допомогою молитви й за умови чистоти душі. Ми можемо ретельно, але формально дотримуватися посту і виконувати Заповіді Божі, але не зможемо досягнути Царства Небесного без змін, які починаються з середини, з покаяння й очищення душі. Часто ми поверхнево ставимося до Святих дарів, виконуючи якісь певні дії. Проте участь у Богослужінні для православних християн не може бути формальністю чи красивим фоном для відпочинку. Насамперед це спосіб отримати єднання з Богом, запаливши в собі іскорку Божественного світла і надалі плекаючи його й, отримуючи благодать, наближатися до Нього.

Більше фото на сторінці єпархії у фейсбуці.