4-ту частину Покаянного канону владика Нестор звершив у каплиці кафедрального собору

22 лютого 2018 року, у четвер першої седмиці Великого посту, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, звершив читання четвертої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського за Великим повечір’ям у каплиці кафедрального собору свв. рівноапостольних Костянтина та Єлени в Тернополі.

Владиці співслужили клірики собору свящ. Володимир Зубілевич і свящ. Петро Мельничук.

Після звершення Покаянного канону архієрей привітав духовенство та богомольців із святими великопостовими днями, побажав кріпості духу та допомоги Божої протягом Чотиридесятниці.

 

У практиці Православної Церкви покаянний канон Андрія Критського прочитується частинами на Великому повечір’ї з понеділка до четверга першої седмиці Великого посту і також на утрені четверга п’ятої седмиці, у день так званого «Маріїного стояння» співається повністю.

Великий покаянний канон належить перу святого Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора та гімнографа. Саме цей святий увів у візантійський церковний вжиток новий жанр – канон.

Новий жанр пов’язаний з дев’ятьма «біблійськими піснями». Кожна з пісень канону починається ірмосом, котрий є «зв’язкою» між тематикою біблійної пісні та змістом канону. Ірмос задає метрику та мелодію для тропарів канону, котрі, власне, розкривають зміст. Тропарі канону виконуються почергово з віршами біблійних пісень: друга пісня, як найбільш «скорботна», виконується тільки в період Великого посту.

Свт. Андрій був автором і зовсім коротких канонів – лише з трьох пісень, так званих «трипіснців», що були покладені в основу великопісної богослужбової збірки – Тріодь Пісна.