4 січня – святої великомучениці Анастасії Узорішительниці

Автор:

iv794 січня Православна Церква вшановує пам’ять святої великомучениці Анастасії Узорішительниці. Великомучениця Анастасія (IV ст.), родом римлянка, постраждала за Христа при Діоклітіані.

Батько її був язичником, мати – таємною християнкою. Вчителем святої Анастасії в юності був благочестивий і освічений християнин Хрисогон. Після смерті дружини батько видав святу Анастасію за язичника Помплія, але, під приводом вигаданої хвороби, вона зберегла дівування.

Виконавши заповідане вчителем Хрисогоном, Анастасія почала мандрувати, оволодівши до того часу лікарським мистецтвом, вона всюди ревно служила в’язням. За свої подвиги свята Анастасія здобула собі ім’я Узорішительниці, оскільки, багато працюючи, визволяла від тяжких уз довготривалих страждань багатьох сповідників Ім’я Христового.

Свята Анастасія була неодноразово засуджена до смерті. Вона провела у в’язниці без їжі 60 днів. Мучениці кожну ніч являлась свята Феодота і зміцнювала її. Побачивши, що голод не заподіяв святій Анастасії ніякої шкоди, суддя наказав втопити її разом із засудженими злочинцями. Серед цих людей був і гнаний за християнську віру Євтіхіан. Коли корабель вийшов у відкрите море, воїни просвердлили в ньому отвори, а самі пересіли в човен. В’язням явилася свята Феодота і повела корабель до берега. Вийшовши на сушу, дивом врятовані 120 чоловік увірували в Христа і були хрещені святими Анастасією та Євтіхіаном.

Незабаром свята Анастасія була схоплена і віддана на мученицьку смерть. У V столітті мощі святої Анастасії були перенесені до Константинополя, де на її честь був побудований храм. Пізніше голову та правицю великомучениці перенесли у створений неподалік від Святої Гори Афон монастир святої Анастасії Узорішительниці.

Молитва до святої Анастасії Узорішительниці допомагає породіллям у час важких пологів.