22 грудня – Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородицi

Автор:

anna-pravednayaЗа православним церковним календарем 22 грудня – Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородицi. Це свято відзначають здебільшого на заході України. Цього ж дня вшановують ікону Божої Матерi «Несподiвана Радiсть».

Свята Анна, мати Пресвятої Богородиці, була молодшою дочкою священика Матфана з Віфлеєма, який походив з роду Левія. Вона вийшла заміж за святого Йоакима (пам’ять 9 вересня), котрий був родом з Галлії. Довго свята Анна була безплідною, але після 20 років, завдяки гарячим молитвам святого подружжя, Ангел Господній звістив їм про Зачаття Дочки, Яка благословить весь людський рід.

 Зачаття святої Анни відбулося в Єрусалимі, де і народилася Пресвята Діва, названа Марією. Більшість ікон, присвячених Зачаттю святої Анни, зображують Пресвяту Діву, яка ногами топче змія. Внизу ікони, по її боках, святі Йоаким і Анна зображуються зазвичай з піднятими догори і молитовно складеними руками; їх очі також спрямовані вгору та споглядають Божу Матір, Яка немовби ширяє в повітрі з розпростертими долонями; під Її стопами зображена куля, оповита змієм, який символізує диявола, котрий намагається підкорити своїй владі весь світ в особі прабатьків, які згрішили.

Існують також ікони, на яких свята Анна тримає на лівій руці Пресвяту Діву в дитячому віці. На обличчі святої Анни відображене особливе благоговіння. Стародавня ікона великого розміру, написана на полотні, перебувала в селі Миньківцях Дубенского повіту Волинської єпархії. Здавна це свято особливо шанувалося вагітними жінками.

20151220132824

Ікона Божої Матерi «Несподiвана Радiсть»

З-поміж парафій Тернопільської єпархії лише два освячено на честь цього свята: у Мартишківцях на Лановеччині та Хмелиськах Підволочиського району.

Храм Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці в Мартишківцях Лановецького району збудували на місці дерев’яної каплички. 1998 року його освятили. Настоятелем храму є прот. Олег Каськів.

У Мартишківцях є фігура також святої Анни. Колись тут був ансамбль фігур святих угодників. З часом залишилася лише одна з них. Біля фігури святої Анни тепер відправляють молебні.

Історія храму Зачаття праведною Анною Пресвятої Богородиці у Хмелиськах Підволочиського району сягає ще XVII ст. За словами настоятеля прот. Андрія Курила, у документах, датованих 1804 роком, згадується, що в селі вже була церква. 

22 вересня 2013 року архієпископ Нестор звершив освячення нового престолу в храмі святої праведної Анни в Хмелиськах.

khmelysk12

khmelysk02

khmelysk13