Архієрейське богослужіння в неділю про Закхея

Автор:

21 січня 2018 р., в тридцять третю неділю після дня Святої П’ятидесятниці, про Закхея, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, вершив Божественну Літургію свт.Іоана Золотоустого у каплиці кафедрального собору свв.рівноапост.Костянтина та Єлени м.Тернополя. Напередодні, у суботу ввечері, було відслужене Всенічне бдіння. Його Високопреосвященству співслужили клірики собору.

У своїй проповіді на тему євангельського читання неділі, першої з підготовчих неділь до Великого посту, владика Нестор акцентував увагу слухачів на великому смиренні митаря Закхея, який будучи високим посадовцем, за рівнем сучасної голови податкової адміністрації, разом із простими дітьми заліз на дерево, щоб хоч здалеку побачити Спасителя Світу. Закхей мав переконання, як і всі інші люди з його оточення, що це він шукає Христа. Але, як стає зрозуміло з євангельської розповіді – ще задовго до того, як Закхей виліз на дерево, Спаситель йшов до Єрихону саме для того, щоб зустрітися з Закхеєм і відвідати його оселю!

Так само, як людина шукає Бога, так і Бог шукає людину. Однак, для того, щоб відбулася ця дивна зустріч, людина повинна відмовитися від свого гріховного життя, приборкати свою гординю та егоїзм. І саме тому, готуючи нас до святої Чотиридесятниці, Церква нам ставить у приклад людину, яка смиряла себе настільки, що удостоїлася побачити Бога.

Не велика заслуга, коли смиряється бідний рибалка чи немічний каліка. Зовсім інше, коли це робить людина, які є дійсно, що втрачати – не лише гроші, але й особисту репутацію та друзів, із якими багато грішили. Не можна без смирення спасти душу та прийняти в оселю своєї душі Бога.

Після Літургії владика Нестор прочитав молитву про визволення України від нападу чужинців, про визволення поневолених і про дарування миру нашій Вітчизні.