16 жовтня – Священномученика Дионисія Ареопагіта

Автор:

16 жовтня церква вшановує Священномученика Дионисія Ареопагіта.

Священномученик Дионисій Ареопагіт, єпископ Афінський, пресвітер Рустик та диякон Єлевферій були вбиті в Галилейскій Лютеції( древня назва Парижу) в 96 році ( за іншими даними в 110 році) під час гоніння при імператорі Домміціані ( 81-96 рр.). Святий Дионисій жив у місті Афінах. Там само виховувався і отримав класичну елінську освіту. Потім вирушив до Єгипту, де в місті Іліополі вивчав астрономію. Разом з другом Аполлофоном він був свідком затемнення сонця під час розп’яття на Хресті Господа Ісуса Христа. «Або це Бог, Сотворитель всього світу, страждає, або цей видимий світ закінчується», сказав тоді Дионисій. В Афінах, куди він повернувся з Єгипта, його обрали членом ареопага( верховного афінського суду).

Коли святий Павло проповідував в афінському ареопазі( Діян. 17, 16-34), Дионисій прийняв його спасительне благовістя і став християнином. Протягом трьох років Дионисій був сподвижником святого апостола Павла у проповіді Слова Божого. Пізніше апостол Павло висвятив його на єпископа міста Афін. В 57 році святий Дионисій був присутнім при похованні Пресвятої Богородиці.
Ще при житті Матері Божої Дионисій Ареопагіт, спеціально приїжджав до Єрусалиму з Афін, щоб побачити Богоматір. Побачивши Пресвяту Діву він духовно звеселився і про свої переживання при спогляданні Богородиці написав своєму вчителеві апостолу Павлу.

Після кончини апостола Павла, бажаючи подовжити його справу, святитель Дионисій відправився в західні країни, у супроводі пресвітера Рустика і диякона Єлевферія. Багатьох навернув він до Христа в Римі, а потім в Германії, Іспанії. В Галії під час переслідування християн язичниками. В Галії, під, час переслідування, всі троє мучеників були страчені, їм було вирубано . Святий Дионисій взяв свою голову і пішов разом з нею до храму і лише там впав бездиханним.
Велике значення для Православної Церкви мають твори святого Дионисія. До нашого часу збереглося чотири книги св. Дионисія: « Про Небесну ієрархію, «Про церковну ієрархію», про Імена Божі, « Про містичне богослів’я», а також десять послань до різних осіб. 

Твори святителя Дионисія мають особливе значення в Богослів’ї Православної Церкви. Протягом майже чотирьох віків, до початкуVI-ст, творіння святого отця зберігались лише в таємному переданні, найперше богословами Александрійської Церкви. Вони були відомі Орігену, Дионисію Великому. Загальновідоме визнання твори святого Дионисія Ареопагіта отримали в VI-VII ст. Особливу відомість мають коментарі до них, написані преподобним Максимом Сповідником.