Преподобного Амфілохія молитовно вшанували у його рідному селі

Автор:

12 травня Свята Православна Церква вшановує пам’ять великого подвижника та святого ХХ століття  – преподобного Амфілохія Почаївського. Цьогоріч у його рідному селі – Малій Іловиці Шумського району – річницю зачислення преподобного Амфілохія до лику святих молитовно відзначили напередодні, 11 травня.

У Свято-Амфілохіївському храмі с. Мала Іловиця, що збудований на тому самому місці, де заповідав преподобний, було звершено соборну Божественну літургію. На запрошення керуючого Тернопільською єпархією архієпископа Тернопільського і Кременецького Нестора богослужіння очолив Високопреосвященнійший Іоан, митрополит Черкаський і Чигиринський. Молитовно розділити радість свята також прибули архієпископ Тернопільський і Бучацький Тихон і єпископ Тернопільський і Теребовлянський Павло.

Високопреосвященнійшим владикам співслужили представники духовенства кількох єпархій Православної Церкви України. Аби вшанувати пам’ять преподобного Амфілохія до Малої Іловиці прибули представники влади, родини загиблих воїнів Тернопільщини, віруючі з різних куточків України.

Багато прочан, які цього дня у спільній молитві прославляли преподобного, під час богослужіння прийняли Таїнство Сповіді та причастилися Святих Тіла і Крові Господніх.

Після Літургії Високопреосвященнійші владики звершили водосвятний молебень і окропили присутніх освяченою водою.

Митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан, звертаючись до духовенства, представників влади, віруючих, зазначив, що хоч ми не маємо тих дарів, які мав преподобний Амфілохій Почаївський, але ми маємо істинну святоотцівську віру, на якій утверджуємо нашу Церкву.

“І сьогодні ми зібралися біля стоп одного зі світильників Божих –  преподобного Амфілохія, який у своєму житті пройшов багато скорбот. Багато хто нині проходить інші скорботи: точиться війна, є багато скалічених, поранених наших братів і сестер. Преподобний Амфілохій у свій час допомагав саме таким воїнам – які боролися за свободу України. Він був військовим капеланом, таємним, щоб не дізналася тодішня безбожна влада, і мріяв, що настане час, коли не потрібно буде таїтися. І зараз наші священики вже відкрито моляться за українське військо, підтримують його, благословляють, освячують, допомагають нашим бійцям”, – сказав владика Іоан.

Він наголосив на тому, що преподобний Амфілохій також є будівничим нашої незалежної Церкви, хоч у його часи її ще не було. Він мріяв і пророкував, що постане Єдина Помісна Українська Церква.

“Ми дякуємо Богові, що в нас є такі стовпи віри, нам є до кого прибігати, у кого повчатися. Ми маємо свої святині, які готові захищати до останньої краплини крові. І ми обов’язково переможемо всякого ворога і супротивника. Духовну перемогу торік ми здобули через об’єднання. І архієреї, духовенство, віруючі трьох православних конфесій об’єдналися – всупереч багатьом політикам, які розділяли нас, всупереч усім сучасним технологіям ворожнечі. Ми знайшли в собі сили і з Божою поміччю і за молитвами наших преподобних і святителів українських об’єдналися, утворивши Єдину Помісну Церкву. І жодна сила не здатна розділити те, що Бог з’єднав”, – підкреслив митрополит Черкаський і Чигиринський.

“Ми з вами щороку у травневі дні збираємося на цьому святому місці, щоб вшанувати преподобного Амфілохія, який є духовним наставником і добрим прикладом для кожного з нас. Попри гоніння безбожницької радянської влади він був щирим патріотом своєї землі, він опікувався нашими захисниками – воїнами УПА. І сьогодні, вшановуючи його, ми не просто зібралися за традицією. Для нас Шумщина є тією землею, де боротьба за Україну ніколи не закінчується. І сьогодні ми раді, що Шумське благочиння, яке ще торік було одним з найменших, а сьогодні стало одним з найбільших. Майже 20 громад на Шумщині перейшли з Московського Патріархату до Української Помісної Церкви. І сьогодні духовенство, настоятелі цих громад моляться разом з нами. Вірю, що праця зі збереження українського духу серед наших людей, боротьба за щиру непохитну віру, за Україну триватиме”, – сказав архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор у своєму слові до присутніх на урочинах.

Архієпископ Нестор подякував Високопреосвященнійшим владикам, духовенству за спільну молитву, а також запросив до слова голову Тернопільської облдержадміністрації Степана Барну.

Маю велику честь бути сьогодні тут. Адже ми вперше вшановуємо пам’ять святого Амфілохія Почаївського в статусі Православної Помісної Української Церкви. Впевнений у тому, що переходи у цю церкву будуть продовжуватись, і багато громад Шумського району дають цьому хороший приклад. Зі спорудженням храму на тому місці, де хотів святий Амфілохій, почала відроджуватися справжня Українська Церква. Але не тільки в цьому символізм цього місця. Тут є центр української духовності, а зовсім недалеко колись був штаб УПА. Хлопці, які тоді боролися за Україну, знаходили підтримку і духовний супровід та зцілення у святого Амфілохія Почаївського. Це поєднання високої духовності, патріотизму, капеланського служіння для української армії є прикладом для нас усіх”, – наголосив очільник Тернопільщини.

Архієпископ Тернопільський і Кременецький відзначив значний вклад у розбудову Православної Церкви України і нагородив митрополичою відзнакою голову Шумської районної державної адміністрації Юрія Головатюка, внучатого племінника Амфілохія.

Фото Володимира Гаврилюка, кореспондента ТОВ Інформаційний центр “Новини Шумщини”.