7 серпня 2018 року, у день Успіння святої праведної Анни, у селі Лішня Кременецького району поблизу цілющого джерела святої Анни архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор звершив Божественну літургію у каплиці-пантеоні Героїв АТО. Цього дня сотні паломників, вшановуючи пам’ять матері Пресвятої Богородиці, зібралися на святому місці, щоб згадати і вшанувати всіх тих, хто віддав своє життя за Українську державу в боротьбі з російським агресором.
Його Високопреосвященству співслужили будівничий каплиці настоятель місцевої громади прот. Андрій Любунь, намісник Свято-Юріївського чоловічого монастиря на хуторі Вірля ієромонах Полікарп, численне духовенство Тернопільської, Рівненської та Одеської єпархій.
Разом зі священиками молилися голова Тернопільської обласної держаної адміністрації Степан Барна, голова обласної ради Віктор Овчарук, родини загиблих Героїв, які прибули на Тернопілля зі всієї України як паломники, патріотична молодь, військові добровольчих батальйонів, жертводавці, представники громадськості, миряни з навколишніх сіл.
Після Божественної літургії владика Нестор разом із духовенством відслужив водосвятний молебень і панахиду за бійців, котрі поклали життя за Україну.
Опісля владика Нестор звернувся до присутніх з повчальним словом, у якому зазначив, що свято Успіння Пресвятої Богородиці було вибране невипадково – і не людьми, а Богом – для вшанування наших загиблих захисників.
“Свята праведна Анна разом із чоловіком Йоакимом до глибокої старості не мали дітей, і Діва Марія народилася тільки тоді, коли вони дали обітницю Богові посвятити свою дитину на служіння Йому. Якби не ця їхня обітниця, то не прийшов би на землю Спаситель, щоб визволити нас від прокляття гріха і смерті. Праведна Анна не побачила сповнення цієї обітниці, бо померла ще задовго до Благовіщення Богородиці. Ми отримали українську державу, але ще тривалий час вона будувалася і розвивалася абияк. Довгий час питання Церкви вважалося другорядним, і лише війна показала, наскільки важливою Церква є для народу, для того, щоб захищати не тільки духовні, а й державні інтереси”, – сказав архієрей.
Владика зазначив, що поки свята праведна Анна не віддала Богородицю на служіння Богові, життя їхнє було ганебне. Так само й поки не почалася війна і весь світ не побачив, що ми можемо захистити себе від набагато сильнішого агресора, над Україною теж насміхалися і не вважали її державою. Лише завдяки принесеній жертві – наших кращих синів і доньок, братів і сестер, наших захисників, які загинули там, на Сході, світ переконався в тому, що Українська держава перебуває під благословенням Божим, що Українська держава є сильною і повинна відстояти свою незалежність і посісти гідне місце серед інших народів.
“Стіни каплиці, біля якої ми молимося, покриті плитами з іменами наших захисників, які там, на Сході, не роздумували, а сміливо йшли в бій на захист своєї держави, щоб ми тут далеко в тилу могли вільно жити, спокійно молитися і знати, що нас надійно захищають. Наші захисники віддали свої життя, щоб завдяки їхній жертві українська держава росла і міцніла. Тож, хай кожен з нас сьогодні щиро помолиться за рідних і близьких, які віддали свої життя за волю України, нехай помолиться за наших захисників, які на східному фронті, нехай кожен з нас, у міру своїх сил, прикладається до того, щоб вони мали все необхідне і хай кожен з нас чи матеріально, чи своєю молитвою служить захисту української держави”, – зазначив владика Нестор.
Виступаючи перед паломниками, голова облдержадміністрації Степан Барна наголосив на тому, що жертва наших Героїв була немарна, адже вони загинули за те, щоб ми мали свою державу, мову та віру.
“Я вірю в те, що найближчим часом ми отримаємо нарешті довгожданий Томос про створення єдиної помісної церкви. І я переконаний, що на прикладі наших Героїв ми виховаємо не одне покоління майбутньої молоді, яка буде утверджувати та розвивати нашу державу”, – сказав очільник області.
Будівничий каплиці-пантеону прот. Андрій Любунь подякував усім, хто цього дня прибув у Лішню, хто долучився до організації Всеукраїнської прощі, а особливо – рідним загиблих Героїв, які прибули на це благословенне місце, щоб спільною молитвою згадати своїх найдорожчих дітей, чоловіків, братів, завдяки подвигу яких ми маємо змогу прославляти Бога на мирній землі.
Варто зауважити, що Всеукраїнське паломництво родин загиблих Героїв тривало на Кременеччині впродовж трьох днів. На запрошення о. Андрія Любуня, який від початку російсько-української війни опікується українськими бійцями, їхніми родинами, як волонтер підтримує українців, котрі живуть у прифронтовій зоні, на Тернопілля прибули сотні матерів, батьків, дружин, дітей тих, хто поклав життя за Україну в боротьбі з російським агресором і його поплічниками.
Для паломників була організована багата культурна програма, екскурсії Кременецем, Збаразьким замком і Вишнівецьким палацом, поїздки до монастиря преподобного Амфілохія Почаївського у селі Мала Іловиця та штабу-музею УПА Волинь Південь в с. Антонівці Шумського району. Та найголовніше, що родини загиблих отримали змогу поспілкуватися, поділитися наболілим, у спільних молитвах попросити, аби Господь прийняв загиблих Героїв у Царстві небеснім.
Фото прес-служб єпархії та Тернопільської ОДА.