Божественна літургія у 14-ту неділю після П’ятидесятниці

У чотирнадцяту неділю після П’ятидесятниці, 13 вересня 2020 року, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський і Кременецький, звершив Божественну літургію у каплиці кафедрального собору святих рівноапостольних Костянтина і Єлени.

Архіпастирю співслужили клірики собору протоієрей Володимир Савчин, протоієрей Петро Мельничук, протодиякон Юрій Коханський, диякон Назар Тернопільський, а також ієрей Михайло Осадчук і диякон Володимир Малярчук.

Під час богослужіння архієрей прочитав всеукраїнську молитву за припинення пошесті згубної (епідемії).

На завершення недільної відправи владика Нестор звернувся до пастви зі словами проповіді.

13 вересня Православна Церква святкує Покладення чесного Пояса Пресвятої Богородиці.

Згідно з переданням, Пресвята Богородиця сама виплела Свій пояс із верблюжої шерсті та довірена його апостолу Фомі, після Її Успіння.
Пояс переховували інші учні після мученицької смерті святого апостола Фоми, а тоді поклали його у Влахернській церкві в Константинополі, там де з’являлася Божа Матір, тримаючи Свій омофор над народом Константинополя у ІХ ст.

Перше покладення чесного Пояса відбулося в часі правління імператора Аркадія (395-408). Він привіз пояс до Константинополя з Єрусалиму, а його дочка Пульхерія сховала пояс у золотому кивоті в церкві Пресвятої Богородиці. Там він зберігався до V ст.

Друге покладення чесного Пояса відбулося в церкві в Константинополі через 500 років. Тоді Константинополем правив імператор Лев Мудрий (або Філософ, 886-911). Його дружина Зоя була опанована злим духом, який її сильно мучив. У видінні вона дізналася, що зможе видужати, коли на неї покладуть пояс Пресвятої Боородиці. Тоді всі почали шукати його і знайшли в кивоті церкви Пресвятої Богородиці. Патріарх поклав пояс на імператрицю і та одразу одужала був відслужений урочистий подячний молебень Пресвятій Богородиці, а чесний Її пояс поклали назад в ковчег і запечатали печаттю.

Свято покладення чесного Пояса встановлено в ХІІ ст. А в ХІV ст. імператор Іван Катакузінос передав пояс до Ватопедського монастиря на святу гору Афон. На даний час пояс поділений на три частини, одна з яких зберігається в тому ж монастирі, друга – в монастирі в Трієрі (Німеччина), а третя – в Грузії.