Архістратига Михаїла особливо шанують на Тернопіллі

Автор:

Храм Архістратига Михаїла в Білозірці Лановецького району

Свято Архістратига Михаїла та інших та інших небесних сил безтілесних, яке в церковному календарі припадає на 21 листопада, як і сам головний архангел й переможець Денниці, особливо шановане в нашому краї. Свідченням цього є, зокрема, значна кількість храмів, названих на честь цього свята. Із 380 парафій, що належать до Тернопільської єпархії Української православної церкви Київського Патріархату, віруючі возносять молитви до Господа у 40 храмах Архістратига Михаїла.

У Тернополі такий один – у житловому масиві Пронятин. На Бережанщині храм Ахістратига Михаїла є в Посухові. В Борщівському районі 21 листопада празникуватимуть у Більче-Золотому, Залуччі, Ланівцях, Сков’ятині, Худіївцях; Бучацькому – в Бобулинцях, Космирині, Передмісті та Трибухівцях; Заліщицькому – в Бедриківцях, Голіградах, Литячому й Новосілці.

lytja6

Під час відвідин архієпископом Нестором парафії Архістратига Божого Михаїла в Литячі Заліщицького району 31 липня 2016 року

Названі на честь воєначальника ангелів церкви, громади яких належать до Тернопільської єпархії УПЦ Київського патріархату, споруджено також у Базаринцях, Бутині, Колодному і Старому Збаражі Збаразького району; Чистопадах – Зборівського; Башуках, Лосятині й Устечку на Кременеччині; Кам’янках, Качанівці, Новому Селі та Пальчинцях – Підволочиського; Голгочі й Завалові – Підгаєцького; Заліссі – Чортківського; Бірках і Новоставі – Шумського районів.

nc03

Парафіяни Свято-Михайлівського храму зустрічають владику Нестора в Новому Селі Підволочиського району 21 листопада 2014 року

butyn

Свято-Михайлівський храм у Бутині Збаразького району

but28

Під час архіпастирського візиту в Бутині Збаразького району 12 жовтня 2014 року

bash9

Обхід довкола храму Архістратига Михаїла в Башуках Кременецького району 18 жовтня 2015 року

А найбільше пошанований переможний ворог Сатани на Лановеччині: там аж вісім храмів, споруджених на його честь, – у Білозірці, Буглові, Великих Куськівцях, Влащинцях, Волиці, Грибовій, Михайлівці та Якимівцях.

biloz6

Під час Богослужіння владики Нестора в храмі Святого Архістратига Михаїла у Білозірці Лановецького району 9 серпня 2016 року

biloz3

Під час Богослужіння владики Нестора в храмі Святого Архістратига Михаїла у Білозірці Лановецького району 9 серпня 2016 року

У кожного з храмів Архістратига Михаїла й парафій, яким вони належать, – своя цікава історія. Багато споруд є історичними пам’ятками, будівництво деяких іще триває, а окремі з парафій лише нещодавно перейшли під юрисдикцію Української православної церкви Київського патріархату.

Муровану церкву святого Михаїла в Більче-Золотому Борщівського району побудували князі Сапеги у 1871 році. 1912 року відомий український художник Модест Сосенко зробив розписи храму. Фасад головного входу церкви святого Михаїла в Більче-Золотому оздоблений мозаїчним образом Архистратига Михаїла.

У Колодному на Збаражчині на честь Архістратига Михаїла і всіх небесних сил освячено і стару дерев’яну церкву, яка була збудована ще у 1575 році, й новий, споруджений 2013 року величний храм. Примітно, що з його дзвіниці видно Почаїв, а чи не найбільше про цей храм знають завдяки дзвонам – їх аж тринадцять! На богослужіння жителів села скликають дзвони, кожен з яких названо на честь того чи іншого святого: Свята Вікторія, Святий Димитрій, Святий Віталій, Архістратиг Михаїл, Святий Василій Великий, Свята Надія, Святий Микита, Свята Ірина, Свята Анна, Святий Олександр, Свята Олександра, Іоан Хреститель, Свята Трійця. Вага найбільшого дзвона становить 2,4 тонни, а найменшого – 290 кілограмів.

k01

Храм Святого Архістратига Михаїла в Колодному на Збаражчині

kolodno_osv02

У храмі Святого Архістратига Михаїла в Колодному на Збаражчині

kolodno_osv03

У храмі Святого Архістратига Михаїла в Колодному на Збаражчині