У Кременці молитовно вшанували пам’ять архітектора Спасо-Преображенського собору Павела Гіжицького

Автор:

28 січня 2022 року в Кременці вшанували пам’ять відомого архітектора ХVIII ст. Павела Гіжицького та 400-річчя європейської освітянської традиції. Урочисті заходи розпочалися із богослужіння у Спасо-Преображенському соборі міста.

Звершив Літургію архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор, якому співслужили священники Кременецького благочиння.

Після Літургії архієрей разом із духовенством відслужив літію за Павелом Гіжицьким. Разом із православним духовенством молилися єпископ Луцької дієцезії РКЦ  Віталій Скомаровський, клірики римо- та греко-католицьких храмів Кременця. 

Про Павела Гіжицького та його значення для Кременця присутнім у соборі розповів ректор Кременецької академії, професор Афанасій Ломакович.

Після богослужіння відкрили галерею портретів батьків-засновників освітніх закладів Кременця.

Згодом відбулася урочиста академія за участю віце-консула Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Терези Хрущ, голови Тернопільської обласної ради Михайла Головка, представників влади міста та духовенства, інших гостей Кременця.

Гіжицький — архітектор й живописець доби пізнього бароко на Волині і Галичині, єзуїт, творець архітектурно-освітніх комплексів України та Польщі. У Кременці це комплекс будівель Кременецького колегіуму єзуїтів, зокрема нинішнього Спасо-Преображенського собору, а також історичне середмістя.

Вважають, що мистецтво архітектури Павло Гіжицький опанував власним розумом. Автор кількох десятків храмів, переважно єзуїтських, у Самборі, Кременці, Луцьку, Піддубцях, Старому Чарторийську, Городищі тощо.

Будівництво єзуїтського комплексу в Кременці відбувалось протягом 1731-1753 років на кошти родини Вишневецьких, а також іншої місцевої знаті. Комплекс має кілька цікавих архітектурних рішень, зокрема бічні навчальні корпуси напряму сполучались з костелом, тому щоб потрапити в храм не треба було виходити на вулицю. Північний корпус займали ченці, а в південному розташовувався навчальний заклад. Уже 1750 року, ще до завершення будівництва нового комплексу, було відкрито колегіум, який почав давати молоді середню освіту.

Помер Гіжицький 28 січня 1762 року в Кременці у 70-річному віці.