5 травня 2019 року, у другу неділю після Пасхи, апостола Фоми, архієпископ Тернопільський і Кременецький Нестор з архіпастирським візитом відвідав Чортківське благочиння. Високопреосвященнійший владика звершив Чин освячення престолу і Божественну літургію свт. Іоана Золотоустого у храмі святого рівноапостольного князя Володимира у селі Переходи Чортківського району.
Архієпископу Нестору співслужили Чортківський благочинний прот. Богдан Верхомій, настоятель храму прот. Ярослав Ковальчук, запрошене духовенство.
Після Богослужіння владика звернувся до присутніх з пастирським словом. Архієрей наголосив на тому, що престіл є серцем храму, тим місцем, де постійно перебуває Господь у вигляді Тіла і Крові. І по волі Божій освячення престолу в цьому храмі не випадково відбулося саме в неділю апостола Фоми, адже сьогодні ми уподібнюємося цьому апостолу. Називаючи себе віруючими людьми, ми не поспішаємо доторкнутися до Христа Спасителя через причастя Його Тіла і Крові. Як апостол Фома, який, не торкнувшись Христа, не міг увірувати у Його воскресіння, ми не можемо стати дітьми Божими без причастя Святих Христових Тайн.
“Ми можемо ходити до храму, слухати Євангеліє, читати Святе Письмо вдома, але без причастя ми не є справжніми християнами. Щоб ми могли причащатися, і є храм, а в ньому – престіл, де звершується величне таїнство, під час якого хліб і вино перетворюються на Тіло і Кров Христові і Господь подає нам Свої Божественні Дари, щоб ми, єданаючись із Ним, ставали дітьми Божими по благодаті. Сьогодні велике свято для вашої громади, бо новий престіл оновив храм, і Господь сьогодні на Божественній літургії прийшов до нас і подав нам Свої Тіло і Кров”, – сказав архієпископ Нестор.
Архієпископ Нестор нагородив найактивніших парафіян і жертводавців храму благословенними грамотами, а отець Ярослав, у свою чергу, подякував Високопреосвященнійшому владиці за спільну молитву.
Друга неділя після Пасхи в церковному календарі носить назву Антипасхи, Фоминої неділі. Назва Антипасха означає “замість Пасхи”: не протиставлення, а повернення до минулого свята, повторення його. З давніх часів восьмий день після Пасхи, як закінчення Світлої Седмиці, святкується особливо. У цей недільний день Своїм новим явленням для всіх одинадцяти апостолів Господь повторив і оновив явлення, яке було у перший день по Воскресінні. Але оскільки нове явлення Спасителя було особливо заради апостола Фоми, то восьмий день після Пасхи називається неділею святого апостола Фоми.
За Церковним Переданням, святий апостол Фома заснував християнські Церкви в Палестині, Месопотамії, Парфії, Ефіопії та Індії, утвердивши проповідь Євангелія мученицькою смертю. За навернення до Христа сина і дружини правителя індійського міста Меліапора (Меліпура) він був ув’язнений, зазнав катувань і пронизаний п’ятьма списами, віддав свій дух Господу.