19 квітня 2018 року Верховна Рада підтримала за основу та в цілому проект постанови «Про підтримку звернення Президента України до Вселенського Патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію Православної Церкви в Україні».
За прийняття проекту постанови №8284 проголосували 268 депутатiв при мiнiмально необхiдних 226.
У фракцii “Блок Петра Порошенка” за це рiшення проголосували 99 з 136 депутатiв, в “Народному фронтi” – 73 з 81, у фракцii “Об’єднання “Самопомiч” – 19 з 25, у Радикальнiй партii Олега Ляшка – 16 з 21, в “Всеукраїнському об’єднаннi “Батькiвщина” – 15 з 20, а в депутатськiй групi “Воля народу” – 11 з 19 i 34 з 54 позафракцiйних депутатiв.
Водночас у фракцiї “Опозицiйний блок” 33 з 43 депутатiв проголосували проти (всi iншi члени фракцiї або були вiдсутнi, або не голосували), а в групi “Партiя “Вiдродження” – 1 проголосував за, 2 – проти, а iншi були вiдсутнi або не голосували.
“Як глава держави Україна, що представляє її громадян – в тому числі і тих, які належать до української православної громади, які завдяки Хрещенню, отриманого від Константинопольської Матері-Церкви 1030 років тому, сповідують православну християнську віру, прошу Вас надати томос про автокефалію православній церкві в Україні. Цей довгоочікуваний документ стане не тільки торжеством Православ’я, а й актом глибокої історичної справедливості, тому що саме з Царгорода пролилося на нашу благословенну землю світло християнської віри”, – йдеться у зверненні Петра Порошенка.
У зверненнi сказано, що томос ще бiльше змiцнить релiгiйну свободу в Українi й мiжконфесiйний мир, розширить права й свободи громадян.
У пояснювальній записці згадується, що 16 червня 2016 року Верховна Рада вже скеровувала звернення до вселенського патріарха Варфоломія I з проханням надати автокефалію Українській православній церкві. Зокрема, Рада попросила Варфоломія видати томос (указ) про автокефалію Православної церкви в Україні. Також парламент закликав патрiарха визнати недiйсним акт 1686 року, як прийнятий з порушенням священних канонiв Православноi церкви. У 1686 роцi Всесвiтнiй патрiарх Дiонiсiй 4-й i Священний синод Константинопольської церкви видали томос про передачу Київськоi митрополiї в канонiчну юрисдикцiю Московського патрiархату.
Однак, йдеться у зверненні, за два роки прагнення до створення єдиної помісної церкви в Україні значно зросло.
“Роль Московського патріархату все все частіше має характер пропаганди анексії Криму та підтримки збройного втручання Росії на сході нашої країни. За таких умов українське суспільство демонструє ще більшу підтримку об’єднання православної церкви і визнання її автокефалії”, – зазначається в документі.