Дотримання Великого посту є добровільним і має глибоко індивідуальний характер. Мирянам для того, щоб постити за церковним статутом, потрібно отримати благословення духівника, тому що християни перед входженням у піст мають духовно підготуватися, пройти таїнство сповіді. Вільний час у період усього Великого посту варто присвячувати молитвам, вгамовувати бажання в їжі, виключати будь-які надмірності і прагнути до більш відокремленого способу життя.
Що читати під час Великого посту?
За церковними богослужіннями впродовж Великого посту прочитуються три біблійні книги: Буття, Притчі та книга пророка Ісаї. Деякі духівники радять за час посту прочитати усі чотири Євангелія: від Матфея, Марка, Луки та Іоанна. Буде корисно прочитати будь-які книги зі складу Біблії, так щоб нарешті прочитати її повністю. Це корисно для розуму і для душі. Читати Святе Письмо треба не тільки з метою дізнатися про щось нове, а й для того, щоб скеровувати у правильному напрямку своє життя.
Крім Святого Письма, корисно читати і твори святих отців та сучасних християнських авторів. Серед розмаїття церковної літератури можна порекомендувати твори св. Іоана Золотоуста, авви Дорофея, Феофана Затворника, митрополита Антонія Сурозького…
Нарешті, може бути корисним і читання світської книги, але не розважальної, а, наприклад, чогось зі світової класики. Це допомагає берегти розум від суєти.
Як молитися під час Великого посту?
Трохи більше, ніж ви це робили раніше, та більш зосереджено. Можна, скажімо, щодня читати по кафізмі з Псалтиря. До звичайних молитов протягом буденних днів Великого посту додається молитва преподобного Єфрема Сиріна, яка у церкві повторюється на кожному богослужінні. На кожне прохання цієї молитви – земний поклін.
Коли ходити до церкви?
Під час Великого посту треба додати зусиль для того, щоб прийти на сповідь та причаститися Тіла і Крові Христових. Не відкладайте це на останній тиждень. Якщо давно не сповідалися — краще прийти у суботу, а не в неділю, коли менше людей і священик має змогу приділити вам більше уваги.
Для того, щоб відчути особливу, неповторну атмосферу «світлої печалі», яку створюють великопісні богослужіння, треба прийти до церкви не тільки в суботу чи неділю, а й у будні. Богослужіння по суботах і неділях під час Великого посту майже не відрізняється від звичайного. Якщо є змога і дозволяє графік роботи, варто хоча б раз прийти на Літургію Передосвячених Дарів. Тут також можна висповідатися та причаститися і разом із тим «зануритися» у трепетну й тиху красу великопісних буднів.
Що ще можна зробити?
Час Великого посту краще розцінювати в термінах позитиву, а не негативу. Піст складається не з того, в чому себе обмежуємо (не їсти м’яса, не дивитися телевізор, не ходити на вечірки…), а з того, на що витрачаємо час та зусилля. Всі обмеження можуть бути цінними не самі по собі, а як засоби для нашого духовного зростання. Аскетичні зусилля відкривають нам свободу. Головне ж у духовному житті — це робити всім добро і любити людей. Жити не заради себе, а для інших. Можна знайти багато корисних речей, зробити які — цілком нам під силу. Зібрати речі для дитячого будинку, зробити щось удома, приготувати вечерю батькам, розібрати завали у комірчині, просто проводити щовечора півгодини зі своїми дітьми… Було б тільки бажання.
Відповіді на інші найпоширеніші запитання щодо посту читайте тут.
Повний текст – у лютневому номері часопису «Лампада православ’я».