Святитель Феогност, митрополит Київський і всієї Русі

27 березня Православна Церква вшановує пам’ять Святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Русі (1353).

Після смерті митрополита Петра (1326) митрополитом Київським, і всієї Русі Константинопольським патріархом був призначений святитель Феогност.

Татарська навала посприяла створенню суздальсько-московського церковного осередку: митрополити з Києва переїхали до Володимира-на-Клязьмі (Кирило – у 1249-1281 рр., Максим – у 1283-1305 рр., Петро – 1309-1326 рр., Феогност – 1328-1353 рр.). Це створило підґрунтя для виникнення на півночі окремої митрополії, із якої згодом постала Московська, а пізніше російська церква.

Митрополити Київські, які жили в Москві, зберігали титул «Київські і всієї Русі».

Митрополити, як і князі, мусили їхати до ханської столиці Орди Сараю за правом на виконання ієрархічних повноважень. Туди їздили Петро, Феогност, а пізніше й Олексій, їм давали спеціальні «ярлики», які охороняли церкву й християнську віру. Ярлик надавав право митрополиту управляти церквою і всім причтом.

Татарська влада поступово змінювала своє ставлення до духовенства. Воно було звільнене від податків. Сюди входили: ігумени, ченці, священики, церковний клір. Оскільки «…ці мужі, – стверджували хани, – допомагають нам своїми молитвами й дають силу нашому війську». 

Митрополит Феогност сприяв відбудові зруйнованих храмів, особливо в північній частині Київської митрополії, були відкриті храми в самій Орді – Сарайській єпархії. 

Наприкінці XIII ст. виник прецедент. Галицько-волинські князі, а пізніше – литовські, не хотіли, щоб церквою керував митрополит, який жив у ворожій для них державі. Це спричинило рух за створення окремої Галицької митрополії. В 1303 р. Царгородський патріарх Афанасій підвищив Галицьку єпископію до рівня митрополії і послав свого ставленика митрополита Нифонта. Проти цього виступили суздальські, а згодом і московські князі, яких підтримав митрополит Феогност. У 1347 р. Патріарший собор скасував Галицьку митрополію. Потім її було знову відновлено, але не надовго. 

Упокоївся митрополит Феогност в 1353 р. Українська Православна Церква Київського Патріархату в церковних календарях згадує Феогноста як святого. 

Пам’ять святителя Феогноста, митрополита Київського і всієї Русі, вшановується 27 березня. 

Підготував Андрій Говера.