Літургія Ранішосвячених Дарів – одне з найкрасивіших Богослужінь Православної Церкви

Автор:

ЛІТУРГІЯ-РАНІШОСВЯЧЕНИХ-ДАРІВЛітургія Ранішосвячених Дарів – одне з найкрасивіших Богослужінь Православної Церкви, що є окрасою служб Великого посту. Її справді можна назвати серцевиною та найбільш характерним Богослужінням цього священного періоду. Власне, Літургія Ранішосвячених Дарів є не «літургією» у тому сенсі, в якому ми розуміємо Літургії святих учителів Церкви Василія Великого та Іоана Золотоустого, а особливим чином Причастя. Про особливості цього богослужіння наша розмова з благочинним Теребовлянського району протоієреєм Василем Олійником.

– Коли звершується Літургія Ранішосвячених Дарів?

– Це богослужіння звершується виключно в дні Святої Чотиридесятниці і в перші три дні Страсної седмиці. У дні Великого посту вона служиться в середу і п’ятницю. На Страсний тиждень –  в понеділок, вівторок і середу. Додатково Літургія Ранішосвячених Дарів може служитися в дні полієлейних святих, наприклад, якщо пам’ять 40 мучеників Севастійських припадає на седмичні дні, перше і друге знайдення глави Іоанна Предтечі. Якщо на будні припадають храмові свята, теж відбувається Літургія Ранішосвячених Дарів. Історично вона відправлялася в середу і п’ятницю на Сирному тижні. Потім це вийшло з практики, тому в ці дні Літургія у нас не служиться взагалі.

– Розкажіть, будь ласка, про саму назву цього богослужіння.

– «Літургія» в перекладі з грецької –  «спільна справа». Передбачається, що всі, хто прийшов до храму, будуть брати участь в таїнстві Євхаристії. Але оскільки в седмичні дні Великого посту не передбачається звершення самого Євхаристійного канону, то причащаються Дарами, освяченими раніше на Літургії святителя Іоанна Золотоустого (виняток – свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, коли служиться повна Літургія свт. Іоанна Златоуста). Ранішосвяченні Дари зберігаються з недільного дня на святому престолі. За кількістю Літургій, які будуть служитися протягом тижня, заготовлюються і освячуються Агнці, від яких потім і причащаються всі вірні. Історично ми пов’язуємо цю Літургію з особою святителя Григорія Двоєслова, так він називається в православній східній традиції, а в західній – папа Григорій Великий. Вона існувала з найдавніших часів. Пов’язано це було з тим, що Святі Дари залишалися для тих, хто не міг бути присутнім в храмі, або за часів гонінь для тих, хто ховався в катакомбах. Ці Дари зберігалися і розносилися дияконами або дияконесами між віруючими, які не змогли бути присутніми на богослужінні, іноді це доручалося навіть самим мирянам. Так з’явилася традиція зберігати Дари на престолі. Але для Літургії Ранішосвячених Дарів Дари залишаються після останньої Літургії святителя Іоана Золотоустого, щоб причащатися ними в будні дні.

– Розкажіть про практику підготовки до вечірньої Літургії Ранішосвячених Дарів.

– Уперше питання про вечірню Літургії було порушено в 1968 році митрополитом Антонієм Сурожським. Християни в наші дні працюють і не можуть прийти вранці в будні в храм. А служба дуже красива, зворушлива, має покаянний характер, дуже багато земних поклонів. Водночас це велика радість – приступити до Євхаристійної Чаші і з’єднатися з Господом. Тому з тих пір було дозволено здійснювати цю Літургію ввечері. За змогою, тим, хто може повністю витримати з півночі до моменту Євхаристії ввечері, бажано не їсти і не пити. Звичайно, це буде похвально, але Церква врахувала питання ікономії. Для тих, хто не може постити таку кількість часу, мінімальний піст – шість годин. Тобто приблизно після полудня бажано не їсти і не пити. Хто не може відмовитися від пиття, то потрібно не пити хоча б три години. А ті люди, які абсолютно не можуть постити, наприклад, діабетики, можуть вживати їжу. Для них Євхаристійний піст скасовується.

– Як заготовляються Дари для Літургії Ранішосвячених Дарів?

– Дари –  це святий Агнець. Він готується таким же чином, як на звичайній Літургії: вирізається з просфори, проколюється її права сторона на згадку про прокол боку Христа, з якого витекла Кров і вода. Агнець для повної Літургії і два й більше для Літургії Ранішосвячених Дарів освячуються на повній Божественної літургії. Агнці, які залишаються для служіння Літургії Ранішосвячених Дарів, напуваються Євхаристійною Кров’ю Христа. Якщо є пристосовані для цього дарохранительниці, то Дари зберігаються в них протягом тижня. Якщо немає, то, за подобою дарохранильниці, береться дискос, який покривається звіздицею і покрівцем, щоб Дари не припадали пилом і щоб, не дай Бог, їх не попсували гризуни (можуть бути і такі випадки).

– Як бути з причастям немовлят на Літургії Ранішосвячених Дарів?

– Це питання зачіпає не тільки практичні, а й богословські та історичні аспекти: як формувалася Літургія Ранішосвячених Дарів, в якому вигляді дійшла до нас. Грецька, Болгарська і Сербська церкви причащають немовлят. У нашій традиції ми не причащаємо тих немовлят, які не здатні споживати частку Тіла Христового. Діти з 2–3 років, які спокійно причащаються частичкою, мають можливість причаститися за цією Службою Божою.

– Як потрібно готуватися до Літургії Ранішосвячених Дарів?

– Готуватися треба так само, як і до повної Літургії святителя Іоана Золотоустого: ви читаєте молитви, постите, сповідаєтеся і натщесерце причащаєтеся. Єдиний виняток, що в подячні молитви додається тропар святителю Григорію Двоєслову.

– Коли і як краще приступити до Літургії Ранішосвячених Дарів, адже служба дуже довга?

– У міру можливості. Великий піст – особливий час, коли ми постимо фізично, духовно, стримуємо свої думки і почуття. До таїнства Євхаристії необхідно приступати якомога частіше. Всі вірні мають право приступати і на повній Літургії, і на Літургії Ранішосвячених Дарів, хоча б раз на тиждень, а той, хто має можливість, то два чи три рази. Це буде дуже благочестиво. Літургія Ранішосвячених Дарів не надто тривала – вона починається з виголосу «Благословенне Царство» і йде близько години. Але в багатьох місцях перед Літургією читаються всі часи і зображальні, і вона стає досить тривалою.

Розмовляв свящ. Володимир Зубілевич.