Богослужіння архієпископа Нестора у кафедральному соборі

Автор:

dsc_01861 січня 2016 року, в неділю 28-му після П’ятидесятиниці, Високопреосвященнійший Нестор, архієпископ Тернопільський, Кременецький і Бучацький, звершив Божественну літургію в кафедральному соборі свв. Рівноапостольних Костянтина та Єлени м. Тернополя.

Разом із Його Високопреосвященством молилися клірики собору ключар прот. Євген Заплетнюк, завідувач єпархіальної канцелярії свящ. Володимир Зубілевич, свящ. Петро Мельничук та голова фінансово-господарського відділу Тернопільської єпархії протодиякон Юрій Коханський.

Перед Літургією архієпископ Нестор звершив чин освячення антимінсу.

Антимінс являє собою прямокутний плат з особливими зображеннями покладання Христа до гробу (яке віруючі можуть бачити на плащаниці). Він має невелику зашиту кишеню, куди вкладено частинки святих мощів. Слово «антимінс» походить з грецької мови й означає «те, що замість престолу». Миряни не можуть бачити антимінс у використані, тому що вживається він за літургією лише у вівтарі, на престолі. Наявність освяченого антимінсу – обов’язкова умова звершення Божественної літургії.

dsc_0194

dsc_0196

dsc_0189

1

4

5

По завершенні богослужіння владика звернувся до присутніх із словом повчання, в якому розкрив зміст недільного євангельського читання від Матфея.

«Сьогодні ми розпочинаємо безпосередню підготовку до великого і радісного свята Різдва Христового, і в сьогоднішньому Євангелії ми вперше почули розповідь про те, як відбулося народження по плоті Господа нашого Ісуса Христа», – зазначив архієпископ Нестор.

Владика пояснив, що довгим переліком імен предків по плоті Ісуса Христа, через яких і відбулося Його народження, Церква нагадує вірним, що Господь багато часу готував людство до приходу Спасителя, і історичні події, пов’язані з цими людьми, з предками Христа по плоті, теж були підготовкою до спасіння всього людства.

«І Різдво, яке ми будемо святкувати через кілька днів, є сповненням цієї всієї підготовки, коли людина нарешті вже готова прийняти Христа Спасителя, і Він прийде на землю, народиться тут як людина для того, щоб відкрити нам шлях на Небеса», – підкреслив преосвященний Нестор.

Владика наголосив, що земний прихід Христа Спасителя – це велика жертва Божа заради нас, людей. І недарма в читанні Святого Апостола згадувалося і Авраама, й інших святих праотців, які вірою і любов’ю до Бога теж готові були принести в жертву все найцінніше, найдорожче, що вони мали, бо знали, що Господь їх не залишить і сповнить те, що Він обіцяв і для нас приготував.

Усе це відбувалося завдяки їхній вірі. І ми повинні пам’ятати про те, що віра в Бога є дуже важливим моментом нашого спасіння, і без неї ми не зможемо жодними добрими ділами чи праведним благочестивим життям досягнути спасіння, Царства Небесного. Наші діла мають бути виявом віри, а не ділами заради своїх інтересів, гордині, подяки чи похвали. Відштовхуючись від підвалини віри, ми повинні будувати велику ліствицю, яка приведе нас на Небеса. І саме завдяки цьому ми повинні пам’ятати про те, що земне народження Спасителя – це не спосіб Бога показати свою владу людям, а єдиний шлях нашого спасіння.

«Тому ми як православні християни, твердо стоячи на шляху віри Христової, маємо пам’ятати, що повинні теж принести в жертву Богові свої гріхи, щоб вони були знищені, а в нашій душі перебували благодать Божа, любов до Господа, щоб наша віра вела нас до нашого Христа Спасителя», – сказав владика.

Завершуючи свою проповідь, архіпастир привітав усіх присутніх у соборі з новим роком, з останніми днями святого різдвяного посту, побажавши, щоб кожен з нас провів їх у благочестії, любові і побожному християнському житті. Щоб для кожного з нас ці дні підготовки до свята Різдва Христового стали шляхом до віри, любові, спасіння.

dsc_0212

dsc_0203

dsc_0210